miercuri, 15 septembrie 2010

Daca Dumnezeu exista, ce vrea de la noi de fapt?

L-am întrebat acest lucru pe baieţelul meu. 
Tu ce ai răspunde?
A. Să facem fapte bune, ca să ne primim rasplata.
B. Dumnezeu este un tiran si vrea sa ne supunem orbeşte Lui.
C. Nu putem şti ce vrea.
...................


Ei bine, eu ştiu exact ce vrea Dumnezeu de la noi, şi asta în numai trei cuvinte:


Să fii cu adevărat fericit. 


Am adăugat "cu adevărat" pentru e importanta nuanţa.


Următoarele bucurii sunt normale, unele sunt foarte bune, dar nu pot să stingă setea sufletului tău:
să am o casă                                să termin şcoala cu note mari                    
să am un servici bun                      să se împace parinţii                                  
să am o familie                              să am un telefon mobil de ultimă generaţie
să am o maşină super tare             să merg la cât mai multe petreceri
să îmi văd copiii la şcoală               să arăt bine
să am sănatate                             să am bani de haine de firma
să am bani                                    să fiu acceptat de grupul de prieteni


Când facem un lucru din propria voinţă noi de fapt urmărim să prindem o bucăţica de fericire, chiar daca sfârsim uneori în gheara unui viciu sau necaz: fumat, pornografie, bautura, jocuri pe calculator, droguri, televizor........ 


Închei informandu-vă şi asupra băuturii care poate stinge setea sufletului nostru:


În ziua de pe urmă, care era ziua cea mare a praznicului, Isus a stat în picioare şi a strigat: "Dacă însetează cineva, să vina la Mine şi să bea.
Cine crede in Mine, din inima lui vor curge râuri de apă vie, cum zice Scriptura.

http://www.everystudent.ro/

Pentru întrebari, nelămuriri, adresa mea de e-mail: Daniel B